Logo do druku

Profilaktyka

Zabiegi profilaktyczne możemy podzielić na trzy rodzaje:
  • walka z płytką nazębną (profesjonalne oczyszczanie zębów)
  • wzmacnianie odporności szkliwa na atak kwasów i bakterii (fluoryzacja w postaci lakierowania zębów)
  • lakowanie bruzd (wykonywane u dzieci i młodzieży)
Profesjonalne oczyszczanie zębów

Płytka i kamień nazębny to siedlisko niebezpiecznych bakterii. Są one jedną z głównych przyczyn próchnicy zębów oraz stanu zapalnego dziąseł i paradontozy. (więcej w dziale: periodontologia), w wyniku której dochodzi do rozchwiania, a następnie utraty często zdrowych zębów. Aby temu zapobiec lekarz dentysta wykonuje zabieg scalingu (usuwania kamienia) i piaskowania. Zabieg ten należy przeprowadzać średnio raz na pół roku. Częstotliwość jest uzależniona od wielu czynników m.in. diety, skłonności genetycznych, palenia tytoniu oraz rygoru higienicznego.

Lakierowanie zębów

Jest to zabieg pokrywania zębów lakierem o bardzo wysokiej zawartości fluoru, dostępnym wyłącznie w gabintach dentystycznych. Lakier wzmacnia strukturę szkliwa, a także znosi nadmierną wrażliwość zębów na bodźce termiczne (zimne, ciepłe).

Lakowanie bruzd

To bardzo skuteczny i całkowicie bezbolesny zabieg wykonywany u dzieci i młodzieży na wszystkich zębach posiadających bruzdy (również zębach mlecznych). Lekarz dentysta wypełnia bruzdy i zagłębienia specjalnym materiałem - lakiem szczelinowym. Zapobiega to zaleganiu pokarmów w szczelinach zęba, co redukuje próchnicę w ok. 90%. Ponieważ lakowanie wykonujemy wyłącznie na zdrowych, niezmienionych próchnicowo zębach ważne jest, aby przeprowadzić je jak najszybciej po wyrżnięciu się zęba.

FacebookTab